O NÁS

Nadace Sirius byla založena v roce 2008 s cílem přispívat ke zlepšování nesnadného života dětí ohrožených v jejich přirozeném vývoji.

VSTOUPIT

O NÁSInformace o naší společnosti

Granty

Nadace Sirius vyhlašuje pravidelně grantová řízení zaměřená na řešení problémů ohrožených dětí.

VSTOUPIT

GrantyGrantová řízení

Projekty

Pro aktivní naplnění svého poslání realizuje Nadace Sirius prostřednictvím svých dvou společností tyto vlastní projekty:

VSTOUPIT

ProjektyProjekty nadace

Motto Nadace Sirius: Pomáháme dětem, které neměly v životě štěstí.

Chceme minimalizovat nepřízeň osudu v životě dítěte a udělat maximum pro to, aby prožilo šťastné dětství v rodině, obklopené láskou a porozuměním.

Nadace Sirius je soukromá nadace založená v roce 2008, její činnost je zaměřená na pomoc znevýhodněným dětem. Nadaci vedou a plně financují manželé Radka a Jiří Šmejcovi. Nadace podporuje širokou škálu projektů, které pomáhají ohroženým dětem a jejich rodinám. Většinou se zaměřuje na systematické, dlouhodobé řešení problémů, které spadají do sféry prevence ohrožení dítěte a jeho rodiny, náhradní rodinné péče a do oblasti podpory zdravotně znevýhodněných dětí. Prostřednictvím pravidelně vypisovaných grantových řízení rovněž podporuje aktivity jiných neziskových organizací, které se danou problematikou zabývají. Nadace také dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary na realizaci festivalové sekce Lidé odvedle věnované filmům s tematikou zdravotního postižení. V roce 2017 spustila Nadace Sirius projekt nazvaný Patron dětí, který je zaměřen na přímou pomoc potřebným dětem formou adresných veřejných sbírek.   

 

Aktuality

Detail projektu

Kompetenční model doprovázení

alterego

ikona home
Realizátor:
ALTER EGO – institut pro podporu vzdělanosti z.s.

ikona cas
Realizace:
1. 7. 2021 – 31. 12. 2022

ikona penize
Částka:
301 615 Kč

ikona terc
Cíl:
Hlavním projektovým záměrem je vybudovat víceúčelovou, široce dostupnou a prakticky využitelnou, a hlavně dlouhodobě udržitelnou platformu pro systematický osobnostní a profesní (sebe)rozvoj pracovníků doprovázení, postavenou na srozumitelné a inspirující filozofii.

Součástí projektového záměru je poukázat napříč celým systémem a strukturou sociálně-právní ochrany dětí v ČR (MPSV, Krajské úřady, OSPOD, fyzické či právnické osoby, pověřené výkonem sociálně-právní ochrany dětí) na šíři a rozsah multioborových kompetenčních požadavků a nároků na výkon profese "pracovníka doprovázení pěstounských rodin". A v návaznosti na to akcentovat potřebnost zajištění odpovídající specializované a cílené podpory těchto pracovníků ve smyslu vzdělávání, supervize, terapeutického poradenství, ev. terapie atp. Spolu s tím ale také ukázat, kde jsou hranice této profese a tím vymezit relevantní a legitimní očekávání od jejího výkonu jak ze strany systému SPOD, tak ze strany doprovázených náhradních rodin. Smyslem plošného šíření samotné myšlenky, na které stojí předkládaný projekt, je též snaha o zvýšení vnímané prestiže této profese.

Projekt v maximální míře využije vytvořené výstupy projektu Kompetenční model doprovázejícího pracovníka, který realizovala organizace Rozum a Cit, zreviduje jejich aktuální platnost, aktualizuje je a inovuje. Zmiňovaná platforma by se měla stát využitelným nástrojem pro všechny pracovníky doprovázení.

ikona palec
Očekávané výsledky:

  • Rozšířený a aktualizovaný kompetenční model pracovníka doprovázení
  • Celorepublikový přehled o vnímání role doprovázejících pracovníků
    ve smyslu očekávaných kompetencí a předpokladů pro výkon této profese ze strany orgánů státní správy, resp. úřadů zabývajících se agendou SPOD
  • Rozšířená a aktualizovaná on-line aplikace pro hodnocení kompetenčních úrovní
  • Sada upravených, inovovaných a rozšířených specializovaných vzdělávacích programů s akreditací MPSV ČR a MŠMT ČR (se zaměřením na sociální pracovníky, působící v institucích zřízených MŠMT, např. dětské domovy, speciální školy)
  • Orientace v problematice SPOD
  • Základní témata v oblasti specifik a potřeb dítěte v NRP
  • Základní témata v oblasti specifik a potřeb rodinného systému v NRP
  • Sebeřízení a plánování postupů práce
  • Komunikační dovednosti
  • Nový, pilotně ověřený specializovaný vzdělávací program s akreditací MPSV a MŠMT ČR (se zaměřením na sociální pracovníky, působící v institucích zřízených MŠMT, např. dětské domovy, speciální školy)
  • Přehled průměrované úrovně rozvinutí jednotlivých kompetenčních oblastí, resp. kompetencí u posuzovaného vzorku pracovníků
  • Proškolení účastníků pilotně zapojených do projektových aktivit ve dvou specializovaných vzdělávacích programech
  • 5.Redesignovaný modul: „Komunikační dovednosti“
  • Nový modul: „Pracovní styly a hnací síly (drivery)“
  • Aktualizovaná a rozšířená metodika pro práci s rozšířeným a aktualizovaným kompetenčním modelem pracovníka doprovázení

Bližší informace naleznete na www.centrumpodpory.cz.

 


www.alterego.cz