Konference „PROBLÉMY A PŘEKÁŽKY ÚSTAVNÍ PÉČE V PERSPEKTIVĚ JEJÍCH PRACOVNÍKŮ“

V návaznosti na výzkum Výzvy, předpoklady a bariéry ústavní péče Nadace Sirius ve spolupráci s Ing. Alešem Juchelkou, poslancem Parlamentu ČR, uspořádala dne 14. 3. 2024 konferenci „PROBLÉMY A PŘEKÁŽKY ÚSTAVNÍ PÉČE V PERSPEKTIVĚ JEJÍCH PRACOVNÍKŮ“ v poslanecké sněmovně. 

Výzkumníci představili hlavní zjištění a situaci v dětských domovech, dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech:

  • O umístění dítěte většinou rozhoduje volné místo v ústavu, nikoliv potřeby dítěte.
  • V ústavech převládá nedostatek personálu a slabé metodické vedení snižuje kvalitu péče.
  • Selhává celý systém, který má dítě podporovat, od OSPODů až po soudy.

Jednoznačným závěrem bylo, že malé změny nepomohou, je potřeba zásadní transformace ústavních zařízení.

V panelové diskusi „Možnosti využití výsledků výzkumu pro změnu ústavní péče“ vyjádřili své vize a návrhy ke změně odborníci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace náhradní výchovy z.s., Federace dětských domovů – FICE, z.s., Kanceláře Veřejného ochránce práv, Nadačního fondu Krok domů, SocioFactoru a Nadace Sirius. 

Konference byla určena pracovníkům zařízení ústavní péče o děti, pracovníkům pomáhajících organizací a dalším aktérům systému náhradní péče, zúčastnilo se jí více jak 212 účastníků.

Záznam celé konference je zdarma ke shlédnutí:

Prezentace přednášejících ke stažení:

pdfVýzvy_předpoklady_a_bariéry_ústavní_péče_Topinka-Lipová.pdf776.34 KB

Konference v médiích:

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/546418-hrozi-kolaps-ustavni-pece-deti-v-ni-pribyva-experti-a-zarizeni-v-cesku-chybi

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-do-detskych-domovu-by-nesmely-prichazet-deti-do-sedmi-let-planuje-ministerstvo-40464211