O NÁS

Nadace Sirius byla založena v roce 2008 s cílem přispívat ke zlepšování nesnadného života dětí ohrožených v jejich přirozeném vývoji.

VSTOUPIT

O NÁSInformace o naší společnosti

Granty

Nadace Sirius vyhlašuje pravidelně grantová řízení zaměřená na řešení problémů ohrožených dětí.

VSTOUPIT

GrantyGrantová řízení

Projekty

Pro aktivní naplnění svého poslání realizuje Nadace Sirius prostřednictvím svých dvou společností tyto vlastní projekty:

VSTOUPIT

ProjektyProjekty nadace

Motto Nadace Sirius: Pomáháme dětem, které neměly v životě štěstí.

Chceme minimalizovat nepřízeň osudu v životě dítěte a udělat maximum pro to, aby prožilo šťastné dětství v rodině, obklopené láskou a porozuměním.

Nadace Sirius je soukromá nadace založená v roce 2008, její činnost je zaměřená na pomoc znevýhodněným dětem. Nadaci vedou a plně financují manželé Radka a Jiří Šmejcovi. Nadace podporuje širokou škálu projektů, které pomáhají ohroženým dětem a jejich rodinám. Většinou se zaměřuje na systematické, dlouhodobé řešení problémů, které spadají do sféry prevence ohrožení dítěte a jeho rodiny, náhradní rodinné péče a do oblasti podpory zdravotně znevýhodněných dětí. Prostřednictvím pravidelně vypisovaných grantových řízení rovněž podporuje aktivity jiných neziskových organizací, které se danou problematikou zabývají. Nadace také dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary na realizaci festivalové sekce Lidé odvedle věnované filmům s tematikou zdravotního postižení. V roce 2017 spustila Nadace Sirius projekt nazvaný Patron dětí, který je zaměřen na přímou pomoc potřebným dětem formou adresných veřejných sbírek.   

 

Aktuality

Detail projektu

Realizace aktivit přispívajících k rozvoji systému náhradní rodinné péče

logo asociace dite a rodina

ikona home
Realizátor:
Asociace Dítě a Rodina, z.s.

ikona cas
Realizace:
1. 7. 2015 – 31. 12. 2015
1. 1. 2016 – 31. 12. 2016
1. 1. 2017 – 31. 12. 2017
1. 1. 2018 – 31. 12. 2018
1. 1. 2019 – 31. 12. 2019

ikona penize
Částka:
2015: 300 000 Kč
2016: 1 150 000 Kč
2017: 1 200 000 Kč
2018: 1 240 000 Kč
2019: 1 200 000 Kč

ikona terc
Cíl:
Asociace Dítě a Rodina je sdružení neziskových organizací působících v oblasti péče o ohrožené děti. Jejich společným cílem je, aby každé dítě mohlo vyrůstat v rodinném prostředí. Asociace byla založena v červenci 2015 a důvodem jejího založení je prosazování zlepšení systému péče o ohrožené děti. Kromě jeho sjednocení pod jedno kompetentní ministerstvo a zvýšení kvality poskytovaných služeb pro ohrožené děti usiluje Asociace Dítě a Rodina o zákaz umisťování dětí do 7 let do ústavní péče, deinstitucionalizaci a o podporu a rozvoj všech forem náhradní rodinné péče.

ikona palec
Výsledky:

2015
Během roku 2015 Asociace Dítě a Rodina rozšířila svoji členskou základnu a navázala spolupráci s Výborem pro sociální politiku.

2016
Ke konci roku 2016 měla Asociace Dítě a Rodina celkem 61 členů, svoje aktivity zaměřila na osvětu problematiky náhradní rodinné péče.

2017
V roce 2017 se zástupci Asociace Dítě a Rodina zaměřili na osobní schůzky s poslanci a zástupci ministerstev, a především na návštěvy krajů. Předmětem schůzek byl stav NRP v daném kraji, transformace ústavní péče, sjednocení systému péče o ohrožené děti, ukotvení věkové hranice, pod kterou by děti neměly být umisťovány do ústavní péče Z konkrétních projektů byl zrealizován ve spolupráci s organizací Vteřinou poté, z.s. kulatý stůl s názvem „Transformace systému péče o ohrožené děti z pohledu dětí a dalších odborníků“ a dále ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení v rámci iniciativy „Mít svůj domov“ proběhl průzkum „71 % Čechů podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení“, který byl vypracován společností Median, s.r.o.

Členskou základnu Asociace Dítě a Rodina tvořilo 70 organizací.

2018
V březnu 2018 spustila Asociace Dítě a Rodina kampaň za omezení ústavní péče, v rámci které byla vyhlášena Petice proti umísťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů. Během tří měsíců bylo dosaženo 15 000 podpisů a petice byla předána vládě a poslanecké sněmovně. V květnu 2018 u příležitosti Mezinárodního dne rodiny Asociace Dítě a Rodina zveřejnila výsledky exklusivního výzkumu veřejného mínění, který zadala Nadace Sirius a realizovala  společnost Median, s.r.o., Z průzkumu je patrné, že se 87% lidí v České republice domnívá, že kojenecké ústavy mají negativní vliv na vývoj dítěte. V listopadu 2018 byly zveřejněny výsledky dalšího výzkumu společnosti Median, týkající se postoje české veřejnosti k pěstounské péči. Ke konci roku Asociace reagovala na organizační záměr MPSV sloučit v rámci ministerstva několik specializovaných odborů. Sloučením by byla zhoršena stávající situace v oblasti ohrožených dětí. Asociace dále pokračovala v rozhovorech s poslanci, ministry a náměstky o potřebě transformace systému péče o ohrožené děti a dalších potřebných systémových změnách v této oblasti.

2019
V průběhu roku 2019 připravila Asociace Dítě a Rodina několik analýz:

  • Analýza o pěstounských rodinách a dětech v pěstounské péči v České republice a vydala tiskovou zprávu „Největší mýty o pěstounské péči“, červen 2019
  • Analýza čerpání státního příspěvku na výkon pěstounské péče pro potřeby MPSV, červen 2019
  • Analýza odborného personálního zabezpečení v dětských domovech pro děti do 3 let a vydala tiskovou zprávu „Dětské domovy pro děti do 3 let nesplňují zákonné požadavky na minimální personální obsazení“, srpen 2019.

Dále vedla rozhovory s poslanci a zástupci ministerstev o potřebě transformace systému péče o ohrožené děti a o dalších potřebných změnách, vyjadřovala se k aktuálním tématům z oblasti péče o ohrožené děti formou tiskových zpráv, otevřených dopisů a komentářů v mediích. Zúčastnila se odborných kulatých stolů na půdě MPSV, poslanecké sněmovny i jednotlivých krajů a řady konferencí.

Ke konci roku tvořilo členskou základnu celkem 73 organizací.

www.ditearodina.cz